czwartek, 30 sierpnia 2012

Historia rasy


Spaniele są rasą należąca do najstarszych, a modele i rysunki psów przypominających je wyglądem sięgają zamierzchłej przeszłości. Prototyp spaniela spotykamy w rzeźbie z czasów Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Macedońskiego. Psy o zbliżonym wyglądzie miały być znane także w Kartaginie.


Zarówno pochodzenie spanieli jak i samo nazewnictwo nie są jednak w pełni wyjaśnione. Zdaniem niektórych nazwa "spaniel" wywodzi się od słowa "Hispaniola" lub raczej, częściej używanego hiszpańskiego albo starofrancuskiego słowa "E'spagnol" ,co miałoby wskazywać na jego hiszpańskie pochodzenie.


Inni badacze łącza spaniele z kartagińskim wyrazem "Span" oznaczającym w tym języku królika, a jeszcze inni wywodzą ich nazwę od słowa "Espana", oznaczającego w narzeczu staro-irlandzkim krzaki lub żywopłot. Kynolog niemiecki Rudolf Löns wyprowadza natomiast nazwę od niemieckiego wyrazu "Spannen" i łączy ją z pozostającym w napięciu przy pracy psem. Istnieją także hipotezy według których... czytaj więcej
 
 
Charakterystyka rasy
 
 
Spaniele charakteryzuje nade wszystko duża ruchliwość i wesołe, a jednocześnie łagodne usposobienie.

Mają one predyspozycje do pracy w wodzie, wykazują umiejętność posługiwania się wiatrem i oszczekiwania gonionej zwierzyny, jak również wyjątkową wprost skłonność do jej przenoszenia po ubiciu lub zastrzeleniu.

Te wrodzone cechy charakteru, oraz łatwość poddawania się tresurze o przydatności spanieli w użytkowaniu łowieckim jako płochaczy i psów aportujących drobna zwierzynę - tak podczas polowań w terenie suchym, jak i w wodzie... czytaj więcej
 
 
 
 
Jak wystawiać spaniela
Aby konkurować o wysokie lokaty i tytuły na wystawach nie wystarczy mieć tylko dobrego psa, należy nauczyć go również, aby wspaniale pokazywał swoje zalety.

Naukę przygotowania psa wybitnie wystawowego powinno zacząć się już od najmłodszych lat.

Niektórzy hodowcy selekcjonują szczeniaka w wieku 6-7 tygodni, wybierając to szczenię, które jest najbardziej wartościowe pod względem budowy jak i również charakteru.

W tym wieku powinno się również zacząć ćwiczyć z psem przybieranie postawy wystawowej. Aby osiągnąć dobre efekty, szczeniaka należy ustawiać codziennie po kilka minut na stole w pozycji ringowej. Po każdej lekcji powinno się pochwalić i nagrodzić ... czytaj więcej
 
najnowsze obrazki z naszej galerii
 

 
Cocker spaniel to pies o wyjątkowo pięknej szacie pod warunkiem ,że sie o nią dba odpowiednio .Mam nadzieję ,że wszyscy właściciele psów tej rasy potrafia o nia zadbac (szatę psa).Cockera nalezy czesac conajmniej raz dziennie,a szczególnie jesli jest czarny ,poniewaz psy w czarnym kolorze maja wiecej podszerstka oprócz czesania potrzebne jest równiez czeste trymowanie i wyrywanie zbednych włosów z głowy oraz degażowanie regularne uszu.Jesli macie jakies pytania dotyczace szaty cockerow lub wystawiania psów tej rasy lub jakies inne zapraszam na mój profil a chetnie na nie odpowiem .





środa, 29 sierpnia 2012

Pielęgnacja cocker spaniela

CODZIENNA PIELĘGNACJA ANGIELSKIEGO COCKER SPANIELA

Od momentu przybycia szczeniaka do naszego domu powinien on być jak najczęściej, najlepiej codziennie, czesany szczotką z naturalnego włosa ( początkowo bardziej miękką, później twardą ) oraz grzebieniem. 

Szczenięcia do pół roku nie trymuje się, wyrównując jedynie nożyczkami ewentualne przerosty włosa wokół palców ( okrągłe stopki ). Starsze szczenięta należy juz systematycznie trymować.

Niektóre spaniele mają w młodości cały tułów pokryty gęstym, miękkim, średnio długim, tzw. szczenięcym włosem. Włos ten należy w całości usunąć tępym trymerem lub wyskubać, aby uzyskać prawidłowy, tzn. jedwabisty i przylegający włos na tułowiu.

Należy stale wyskubywać i trymować wszystkie loczki i kłaczki sterczące na głowie, na bokach tułowia, na łapkach aż do łokci, na bocznej zewnętrznej stronie uda aż do stawu skokowego, na szyi i pod brodą. 
U złotych cocker spanieli łatwiej można określić, które włosy należy wyskubać, gdyż są one przeważnie dużo jaśniejsze niż całość okrywy.

U inaczej umaszczonych trymujemy wszystkie włosy, które sterczą.
Pies stale czesany i szczotkowany nie wymaga kąpieli, a do pół roku jest ona niewskazana.

Codziennych oględzin wymagają uszy ( u spanieli bardzo wrażliwe ze względu na zwisający płat uniemożliwiający dostęp powietrza ) i oczy ( które spaniel buszujący może łatwo zaprószyć )oraz zęby ( które musza być białe, lśniące bez śladu kamienia ).

USZY - w razie zauważenia woskowiny należy czyścić delikatnie nawinięta na pensetę lub patyczek każdorazowo zmienianą watką nasączoną preparatem. Włosy okalające i zarastające otwór słuchowy należy wycinać nożyczkami.

OCZY - w razie pojawienia się wydzieliny lub silnego zaczerwienienia połączonego z łzawieniem przemywamy esencją herbacianą lub naparem z suszu świetlika. Napar z rumianku może być stosowany, ale odbarwia włos w okolicach oka. Wyciek uporczywy, utrzymujący się mimo przemywania, kwalifikuje się do lekarza.

ZĘBY - przecieramy silnie watą nasączoną sokiem z cytryny lub proszkiem do zębów . Jeśli mimo tych zabiegów zauważymy tworzenie się kamienia nazębnego ( odkłada się on zwłaszcza na kłach, przedtrzonowcach i trzonowcach ) należy go usunąć w początkowej fazie powstawania paznokciem lub specjalnie do tego celu służącym narzędziem dentystycznym. O usunięcie silnie narośniętego kamienia musimy poprosić lekarza. Zalegające resztki pokarmu rozkładające się dają nieprzyjemny zapach z pyska.  Kamień zaś, drażniąc dziąsła, powoduje stany zapalne, mogące prowadzić do osuwania się i rozchwiania zębów, aż o konieczności ich wyrwania.